Historie
- Svět
Svěřenský fond je ve světě tradičním a velmi rozšířeným způsobem ochrany a správy majetku. Jeho různé podoby (trusty, fiducie, treuhand) jsou napříč kontinenty běžně využívány už více než dva tisíce let. Jedná se původně o řecký institut, který se plně rozvinul až v Anglii, kam se dostal v období římské kolonizace prostřednictvím římského práva. Za nejstaršího možného předchůdce anglosaského trustu lze považovat entail, jehož cílem byla nezcizitelnost nemovitostí tak, aby byly drženy mezigeneračně v rodinných kruzích co nejdéle. V anglosaském právu byl entail zakotven od roku 1286, ale v průběhu 16. století se objevil institut use of land , který byl postupně plně nahrazen současným institutem Trust. Trust je v současné době využíván i v řadě kontinentálních zemí, k čemuž napomohla Haagská konvence z 1. července 1985.
Ta umožňuje zakladateli trustu s rezidentstvím v jednom z členských státu, který nemá vlastní právní úpravu trustu, jeho zřízení podle jím vybraného jiného práva. V současné době byla Haagská konvence mimo evropské státy ratifikována Austrálií a Kanadou.
- Evropa
Vzhledem k tomu, že trust pochází z Velké Británie, která se řídí anglosaským právním řádem, zavádění tohoto institutu v evropských státech vyznačující se jinou, a to kontinentální právní kulturou, bylo zdlouhavé a komplikované. Významnou roli v zemích kontinentálního práva sehrála Haagská úmluva, která dokáže principy fungování svěřenských fondů pro jiný právní systém popsat, a tím jejich vznik uznat. Konvence nezavádí úpravu trustu do vnitrostátního práva států, které tento institut neznají, ale pouze umožňuje zakladateli trustu s rezidentstvím v jednom s členských států zřídit trust podle cizího práva. Jako první z evropských států zavedlo právo trustu do svého právního řádu Lichtenštejnsko, a to v roce 1926. V Evropě byla konvence dosud ratifikována Itálií, Lucemburskem, Monakem, Maltou, Holandskem, Švýcarskem a Velkou Británií.
- Česká republika
Svěřenský fond není českému právnímu řádu neznámý. Úpravu svěřenství nalezneme již v rakouském občanském zákoníku z roku 1811. Na území naší země bylo svěřenství hojně využíváno až do 2. července 1924, kdy byl tento institut zrušen a postupně zcela utlumen. Díky tomuto kroku došlo k jeho vymizení z české právní úpravy i povědomí laické veřejnosti po několik generací. Ke znovuzavedení institutu svěřenského fondu do českého právního řádu došlo rekodifikací občanského zákoníku dne 1.1.2014 Zákon č. 89/2012 sb. Vzhledem ke kontinentální právní tradici ČR byl předlohou pro zavedení svěřenského fondu občanský zákoník (Civil Code of Quebec) kanadské provincie Quebec, která má tento právní instrument úspěšně zavedený od 1.ledna 1994. V současné době dochází v ČR k postupnému objevování a seznamování se s institutem svěřenského fondu u odborné i laické veřejnosti.
- Informujte se o vhodnosti založení Vašeho Svěřenského fondu.
- Poradíme a přijedeme diskrétně až k Vám, kontaktní formulář
Další informace
Rychlé hledání
Z naší nabídky
Oddlužení ZDARMA
- insolvence
- osobní bankrot
- oddlužení manželů
- zastavení exekucí
Svěřenský fond založení
- řešení dědictví
- ochrana majetku
- převod mezi generacemi
Rychlý kontakt
Aktuality
Pro mzdové účetní dlužníků při zahájení insolvenčního řízení: ZASTAVENÍ SRÁŽEK EXEKUCÍ Z PLATU DLUŽNÍKA
Podle § 109 odst. 1 písm. c) insolvenčního zákona platí, že plátce mzdy či jiných platů, jakmile se dozví o zahájení insolvenčního řízení, v němž je jeho zaměstnanec dlužníkem, přestane provádět srážky ze mzdy či jiné úkony směřující k provedení exekuce ve prospěch oprávněných osob
Ústavní soud rozhodl - Chráněné účty pro lidi v exekuci zůstanou zdarma
Přejmenovaný Fair Credit na sebe podal insolvenční návrh
Přejmenovaný Fair Credit na sebe podal insolvenční návrh
Poskytovatel nebankovních úvěrů Fair Credit International, který se před týdnem přejmenoval na CEPO Green3, na sebe dnes podal insolvenční návrh. Podle něj dluží 685 milionů korun, z toho 251 milionů Kč je po splatnosti. Nemá žádné zaměstnance. Situaci chce řešit konkurzem.
Informuje o tom web Hospodářských novin (HN). Podle něho má firma stovky věřitelů, včetně bohatých českých podnikatelů.
Firma poskytovala lidem rychlé spotřebitelské úvěry s vysokým úrokem, ale zároveň na jejich výplatu vybírala peníze od drobných i větších investorů, ať už ve formě dluhopisů nebo skrze investiční fond CFH. Kapitál na výplatu investorů měly dodat mateřská firma Fair Credit Holding a společnost Concord Financial Holding. Firma ale od roku 2018 neměla platnou licenci ČNB na poskytování úvěrů a musela tento byznys ukončit.
„Vzhledem k postupně narůstající krizi na trhu nejprve v důsledku pandemie covidu-19 a následně i v souvislosti s krizí na trhu způsobenou válkou na Ukrajině a turbulentním vývojem na trzích s energiemi a fosilními palivy se však dlužník dostal do situace, kdy začalo být zřejmé, že nebude moci dostát všem svým závazkům,“ stojí v insolvenčním návrhu, pod kterým je podepsán Jiří Záruba.
Tato skutečnost však neznamená, že společnost nebude vymáhat své pohledávky po dlužnících.