Investování placeným finančním poradenstvím od EURA divize osobní finance
Komplexní poradenství
- Komplexním finančním plánováním, které je dnes mezi finančními zprostředkovateli nejspíše nejvíce rozšířené. Pokud jste klientem a nebudete chtít přes zprostředkovatele uzavřít smlouvu o životním pojištění, investování do podílových fondů nebo o hypotečním úvěru, pak na Vás jakožto na klientovi poradce nejspíše moc nevydělá. Co když ale jako klient budete chtít pouze nezávislý názor na finanční produkty, které uzavíráte anebo již máte, případně jen udělat drobné změny v současných produktech, ale nebudete chtít uzavírat žádné nové smlouvy?
- V tomto případě je na místě právě placené poradenství a konzultační služby, kdy se poradce s klientem dle náročnosti práce domluví na odměně pro poradce. Může se jednat buď o jednorázovou odměnu v řádech několika tisíc korun za revizi stávajícího portfolia, odměnu vyjádřenou hodinovou sazbou dle stráveného času nebo o navázání dlouhodobé spolupráce a pravidelný měsíční nebo roční poplatek za správu všech klientových smluv. Na českém trhu již existují všechny výše uvedené varianty a konkrétní nastavení podmínek je vždy velice individuální.
Příklad:
Klient si u poradce nechá posoudit a zpracovat porovnání svého stávajícího portfolia s tím, že nebude chtít uzavírat žádné nové smlouvy, ale pouze udělat pár změn ve stávajících dříve uzavřených smlouvách. Poradce si v takovém případě naúčtuje fixní odměnu dle náročnosti a předpokladu stráveného času. Od 1.000,- Kč do 5.000,- Kč
Investiční zprostředkování / poradenství
- V případě investičního zprostředkování/poradenství lze také rozlišit neplacené a placené služby. Pokud si klient vybere neplacené zprostředkování/poradenství, pak je zprostředkovatel/poradce placen ze vstupního poplatku, který klient platí při investování, nejčastěji do podílových fondů. Odměna poradce činí přibližně 70-85% z výše vstupního poplatku v závislosti na zvoleném typu investice a investiční společnosti.
- Naproti tomu v placeném poradenství, které se začíná u nás více rozvíjet, si zprostředkovatel/poradce s klientem stanoví fixní částku za jednotlivé úkony nebo pravidelnou měsíční/roční odměnu za správu portfolia ve formě zasílání reportů, statistik, novinek z trhu a podobně. V případě placených služeb však investiční zprostředkovatel/poradce častokrát sníží klientův vstupní poplatek do podílových fondů. Jsou-li podmínky odměny mezi klientem a zprostředkovatelem vhodně nastaveny, pak placené poradenství může vycházet klienta levněji než neplacené poradenství, kde klient zaplatí podstatně více na vstupním poplatku. I na finančním trhu tedy platí známé přísloví, že žádná sleva není tak úplně zadarmo. Výhodou placeného investičního poradenství pak je transparentnost odměny pro zprostředkovatele.
Příklad:
Investiční zprostředkovatel si naúčtuje dle objemu investovaných peněz klientem roční poplatek za správu ve výši 5.000,- Kč až 10.000,- Kč. Zároveň ale zprostředkovatel klientovi podstatně sníží vstupní poplatek, takže reálný náklad klienta na poskytnuté služby je podstatně nižší nebo dokonce na stejné úrovni jako při neplaceném poradenství.
Úvěrové poradenství
- Úvěrové poradenství nabízí nejčastěji financování bydlení prostřednictvím hypotečních úvěrů. V tomto případě nový zákon o spotřebitelském úvěru výslovně zakazuje souběh placení služeb bankou a klientem. U hypotečních makléřů se ale častokrát setkáme s placenými službami, protože na konec nemusí dojít k samotné realizaci hypotečního úvěru.
- Může se jednat o konzultační služby v oblasti koupě nemovitosti, jednorázově placené služby za porovnání nabídek jednotlivých bank, kdy se poplatek zprostředkovateli hradí pouze v případě, že se daný úvěr nerealizuje nebo například při refinancování úvěrů, kdy zprostředkovatel svojí aktivitou zajistí klientovi podstatně nižší úrokovou sazbu, ale klient nakonec zůstane u stávající banky. Obzvláště v případě refinancování se bude forma placených služeb objevovat častěji, protože banky jsou při vyjednávání o udržení klienta podstatně agresivnější, než bylo ještě před pár lety zvykem. V tomto případě může hypoteční makléř stanovit odměnu buď fixně, nebo procentem z ušetřené částky oproti původní nabídce od klientovy stávající banky.
Příklad:
Klient se obrátí na hypotečního makléře ohledně refinancování hypotečního úvěru. Společně se domluví na odměně ve výši 20% z dosažené úspory. Financující banka nabídla klientovi na hypotéce ve výši 2 mil. Kč úrokovou sazbu 2,29% p.a. při fixaci na 5 let. Hypoteční makléř zajistil klientovi financování u jiné banky se sazbou 1,98% p.a. a na tuto nabídku zareagovala klientova současná banka, která nabídla stejnou výši úrokové sazby. Klient tak dosáhl na úrokovou sazbu o 0,31 procentního bodu nižší a za pět let tím ušetří na úrocích cca 60 tisíc Kč. Hypotečnímu makléři náleží dohodnutá odměna ve výši 20%, tedy 9 tisíc Kč.
Zprostředkování pojištění
- Vzhledem k nové úpravě v legislativě pro zprostředkovatele rozšíření „ručení“ za smlouvu klienta na 5 let, namísto dosavadních 2 let. V praxi to tedy znamená, že pokud klient vypoví pojistnou smlouvu do 5 let od uzavření pojistky, poradce přijde o část svojí odměny.
- Právě nová legislativa nahrává placenému poradenství, protože zprostředkovatelé mohou tuto náhradu požadovat po klientovi v rámci placených služeb. Ze všech uvedených kategorií je však placené zprostředkování v pojištění prozatím nejméně rozšířené. Nový zákon je účinný teprve pár dní a jak se k němu trh postaví, to uvidíme až v následujících měsících.
Příklad:
Pojišťovací agent se domluví s klientem na detailním porovnání pojistných podmínek smluv o životním pojištění. Klient se chce primárně pojistit na specifické vážné nemoci a má další konkrétní požadavky. V tomto případě se dle náročnosti domluví s pojišťovacím agentem na vypracování podrobné analýzy a srovnání pojistných produktů za odměnu ve výši 3.000,- Kč až 6.000,- Kč. Klient tak dostane profesionální nezávislé srovnání a není nikým tlačen do uzavření konkrétních pojistných produktů.
Shrnutí
- Placené konzultační služby a placené poradenství se obecně stále více rozšiřuje, ať už se jedná o komplexní finanční poradce, investiční specialisty, hypoteční makléře nebo pojišťovací agenty. Z pohledu zprostředkovatele je placená forma výhodná především v tom ohledu, že spolupracuje pouze se seriózními klienty, kteří mají o jeho služby opravdový zájem. Z pohledu klienta se pak jedná častokrát o transparentnější formu odměňování a klient přesně ví, kolik a za co platí, na rozdíl od provizí skrytých v poplatcích jednotlivých produktů. Z našeho pohledu tak vnímáme placené poradenství jako budoucnost na českém trhu finančního zprostředkování.
- Přijedeme diskrétně až k Vám, kontaktní formulář
Další informace
Rychlé hledání
Z naší nabídky
Oddlužení ZDARMA
- insolvence
- osobní bankrot
- oddlužení manželů
- zastavení exekucí
Svěřenský fond založení
- řešení dědictví
- ochrana majetku
- převod mezi generacemi
Rychlý kontakt
Aktuality
Pro mzdové účetní dlužníků při zahájení insolvenčního řízení: ZASTAVENÍ SRÁŽEK EXEKUCÍ Z PLATU DLUŽNÍKA
Podle § 109 odst. 1 písm. c) insolvenčního zákona platí, že plátce mzdy či jiných platů, jakmile se dozví o zahájení insolvenčního řízení, v němž je jeho zaměstnanec dlužníkem, přestane provádět srážky ze mzdy či jiné úkony směřující k provedení exekuce ve prospěch oprávněných osob
Ústavní soud rozhodl - Chráněné účty pro lidi v exekuci zůstanou zdarma
Přejmenovaný Fair Credit na sebe podal insolvenční návrh
Přejmenovaný Fair Credit na sebe podal insolvenční návrh
Poskytovatel nebankovních úvěrů Fair Credit International, který se před týdnem přejmenoval na CEPO Green3, na sebe dnes podal insolvenční návrh. Podle něj dluží 685 milionů korun, z toho 251 milionů Kč je po splatnosti. Nemá žádné zaměstnance. Situaci chce řešit konkurzem.
Informuje o tom web Hospodářských novin (HN). Podle něho má firma stovky věřitelů, včetně bohatých českých podnikatelů.
Firma poskytovala lidem rychlé spotřebitelské úvěry s vysokým úrokem, ale zároveň na jejich výplatu vybírala peníze od drobných i větších investorů, ať už ve formě dluhopisů nebo skrze investiční fond CFH. Kapitál na výplatu investorů měly dodat mateřská firma Fair Credit Holding a společnost Concord Financial Holding. Firma ale od roku 2018 neměla platnou licenci ČNB na poskytování úvěrů a musela tento byznys ukončit.
„Vzhledem k postupně narůstající krizi na trhu nejprve v důsledku pandemie covidu-19 a následně i v souvislosti s krizí na trhu způsobenou válkou na Ukrajině a turbulentním vývojem na trzích s energiemi a fosilními palivy se však dlužník dostal do situace, kdy začalo být zřejmé, že nebude moci dostát všem svým závazkům,“ stojí v insolvenčním návrhu, pod kterým je podepsán Jiří Záruba.
Tato skutečnost však neznamená, že společnost nebude vymáhat své pohledávky po dlužnících.