Pojem svěřenského fondu?
Legální definice neexistuje. Definic svěřenského fondu nalezneme v literatuře hned několik. Zmíníme pouze ty, jimiž budeme dále argumentovat a navážeme je na následující výklad:
- Svěřenský fond je entita bez právní subjektivity, v zásadě nepodléhající veřejnoprávnímu dohledu, která je obligatorně spravována dle statutu vydaného zakladatelem a umožňuje vznik odděleného nezávislého vlastnictví majetku, jenž je svěřen k naplnění určitého účelu veřejného, či soukromého. (Miloš Kocí)
- Svěřenský fond je zvláštní struktura práv k vyčleněnému majetku, práv týkajících se správy. (Kryštof Horn)
- Svěřenský fond je quasi subjekt tvořený zvláštní strukturou práv a povinností k autonomnímu jmění. (Tomáš Střeleček)
- Svěřenský fond lze nazvat odloženým darem – gift over time – zakladatele beneficientům. (Vlastimil Pihera)
- Svěřenský fond je nepřímý dar, který ovšem nelze pokládat za smlouvu. (Jacques Beaulne)
Jisté je, že svěřenský fond je nezávislé oddělené jmění, což odpovídá moderní objektivní teorii jevů. Ta se vymezuje proti klasické právní teorii, která tvrdí, že jmění musí být vázáno na osobu, tj. vlastníka, majitele atd. Moderní teorie hovoří o odosobnění, o separaci majetku, který je vymezen ve vztahu k cíli, kterého má být dosaženo.
Ať už zákonodárce úpravu převzal z kteréhokoli státu světa, ať se inspiroval kdekoli, pravdou zůstává, že institut českého práva v podobě, v jaké je popsán v občanském zákoníku, nenajdeme v žádné jiné úpravě na světě.
Legální definice svěřenského fondu nebyla doplněna ani novelou zákonem č. 460/2016 Sb., který ve vztahu ke změnám v úpravě svěřenských fondů nabyl účinnosti 1. 1. 2018. Svěřenský fond je konstruován jako specifická „entita” bez právní subjektivity. Není schopna sama svým jednáním nabývat práva a povinnosti, tj. právně jednat. Konstrukcí se jedná o autonomní majetek bez vlastníka. Svěřenský fond se svojí povahou vymyká kontinentálnímu pojetí vlastnictví, neboť toto pojetí staví své základy na přesném označení vlastníka klasická právní teorie), což svěřenský fond ze své podstaty přímo popírá (moderní právní teorie). Aby tato „právní konstrukce” mohla platně existovat, potřebuje osobu zakladatele, osobu správce svěřenského fondu a následně také osobu obmyšleného. Svěřenský fond vytváří a zakládá svým právním jednáním zakladatel. Vztah v rámci svěřenského fondu je trojstranný, přičemž na straně každého ze tří subjektů může být pluralita, tj. smí být jeden a více zakladatelů, jeden či více svěřenských správců, jeden či více obmyšlených.
Další informace
Rychlé hledání
Z naší nabídky
Oddlužení ZDARMA
- insolvence
- osobní bankrot
- oddlužení manželů
- zastavení exekucí
Svěřenský fond založení
- řešení dědictví
- ochrana majetku
- převod mezi generacemi
Rychlý kontakt
Aktuality
Pracovní doba o Vánocích
Šťastné a Veselé
Pro mzdové účetní dlužníků při zahájení insolvenčního řízení: ZASTAVENÍ SRÁŽEK EXEKUCÍ Z PLATU DLUŽNÍKA
Podle § 109 odst. 1 písm. c) insolvenčního zákona platí, že plátce mzdy či jiných platů, jakmile se dozví o zahájení insolvenčního řízení, v němž je jeho zaměstnanec dlužníkem, přestane provádět srážky ze mzdy či jiné úkony směřující k provedení exekuce ve prospěch oprávněných osob