ZpětÚvodní strana » Aktuality » Důchodci dnes snadno dosáhnou na půjčku, častěji však končí v exekuci
29.10.2020 18:23

Důchodci dnes snadno dosáhnou na půjčku, častěji však končí v exekuci

    Na úvěrech se vydělává. Banky, ale i nebankovní společnosti proto půjčují rády. A klidně i penzistům – přece mají pravidelný příjem. Podívejte se, jaké jsou časté triky prodejců a na co si dát při sjednání půjčky pozor.

Koupíme váš byt a můžete v něm dále bydlet, nabízí realitka důchodcům?

Půjčka se jeví jako snadné řešení. Lidé důchodového věku bývají mnohdy překvapeni, že i jim jsou finanční ústavy ochotny půjčit nemalé peníze, ať už formou kreditní karty, či spotřebitelského úvěru. Jeden z představitelů solidního bankovního domu (který pochopitelně nechce být jmenován) říká: „Samozřejmě chceme poskytovat dobré služby. Ale každý z pracovníků pobočky je mnohem raději, když s klientem sjedná úvěr, ze kterého má provizi, než když „jen“ poskytne službu typu změna adresy.“ V nebankovním sektoru je motivace ještě vyšší, o nic jiného než o půjčky obvykle nejde.

Jenomže každá půjčka s sebou nese i rizika, o kterých se dopředu dozvíte jen to nejnutnější minimum. Na co si tedy dát pozor?

1.Půjčky zadarmo

Ano, existují. Obvykle ovšem jde jen o první půjčku u dané společnosti, která funguje, jen když peníze vrátíte do 30 dní. Když ne, bývá úrok 20 procent ročně i víc. Říká se jim také „půjčky do výplaty“, ale na internetu je najdete i přímo pod názvem „půjčka pro seniory“.

2.Bez prověření v registrech

Je to slib, že firma neprověřuje registry dlužníků, tudíž půjčí i někomu, kdo už má nějaký problém se splácením, či dokonce exekuci. Cena za takovou „neprověřenou“ půjčku je však vysoká: obchodní podmínky často skrývají vysoké sankce v případě, že nepošlete splátku včas. Podmínky bývají mnohdy nastaveny tak, že jsou v podstatě nesplnitelné – prodejci tak může dokonce připadnout i nemovitost, kterou dal klient neuváženě do zástavy proti půjčce.

3.P. m. versus p. a.

Některé ústavy nabízejí lákavou sazbu, ale za ní jsou napsána písmenka 
p. m., která znamenají per mensem, tedy měsíčně. Abyste si sazbu mohli porovnat s jinými ústavy, musíte ji vynásobit dvanácti. Klient si toho mnohdy ani nevšimne a pak je překvapen výslednou splátkou. Označení roční úrokové sazby je p. a. – per annum.

Peníze za dům či byt

  • Americká hypotéka

+  Zastavíte bance nemovitost, dostanete peníze, které lze použít na cokoli.
+ Nemovitost je a bude vaše, případně vašich dětí. Lze získat víc peněz než u  spotřebitelského úvěru.
- Dostanete peníze, ale v dalších letech musíte splácet, úroková sazba bývá 4  až 5 procent ročně. Pokud vám při doplacení bude víc než 70 let, potřebujete mladšího spoludlužníka.

  • Reverzní hypotéka

+ Za svou nemovitost dostanete peníze. Budete moci dál bydlet ve stejném místě (nájem neplatíte), po vaší smrti nemovitost připadne firmě, nikoli vašim dědicům.
+ Nestěhujete se, v domě či bytě můžete dožít, nebudete nic splácet.
- Částka, kterou dostanete, není vysoká, nejvýše je to 50 procent ceny domu (u lidí nad 85 let), ale u lidí nad 60 let půjde jen o 15 procent ceny domu či bytu.

  • Prodej nemovitosti

+ Prodáte dům, dostanete peníze a můžete dožít třeba v penzionu pro seniory.
+ Dostanete nejvíc peněz z uvedených možností.
- Prodej poměrně dlouho trvá a budete si muset hledat nové bydlení, za které budete platit.

V Česku je v exekuci víc než 66 000 lidí starších 65 let. Zatímco celkový počet exekucí klesá, v této věkové kategorii meziročně stoupl o 6 695 případů. Pokud máte problém s penězi, obraťte se pro pomoc raději nejprve k vlastní rodině nebo třeba k občanské poradně, kontakty na nejbližší vám poradí na obecním úřadě.

Autor: Jolana Nováková

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/pujcky-pro-seniory-pujcky-zadarmo-americka-hypoteka-reverzni-hypoteka.A201025_105038_viteze_frp

 

Tvorba webových stránek, eBRÁNA s.r.o. Realitní software - RealBrána